Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

Ambalaj NEDİR?

Ambalaj içine konulan ürünü koruyan, en temiz ve en güvenilir koşullarda size ulaşmasını sağlayan, taşınmasını ve depolanmasını kolaylaştıran değerli bir malzemedir.

Bir ambalajın temel fonksiyonları

İçermek,
Korumak/Muhafaza etmek,
Taşımak,
Bilgi vermek/Satmak Olarak özetlenebilir.

Ambalajlar kullanım alanlarına göre aşağıdaki şekilde sınıflandırılır;

Birincil ambalaj ya da satış ambalajı – nihai tüketiciye satılırken ürünü çevreleyen ambalajdır. Ürünle doğrudan temas halinde olan ambalajı ve satış birimini tamamlamak için gereken diğer ambalaj bileşenlerini (örneğin, kapak ve etiket) kapsamaktadır. kincil ambalaj ya da grup ambalajı – satış ortamında kolay taşıma uygulamaları için satış birimlerini derlemek amacıyla kullanılan ambalajdır. Bu işlem, tüketiciye satmak üzere ürünleri gruplandırmak suretiyle yapılabilir (örneğin, shrink film ve oluklu mukavva kutu).

Üçüncül ambalaj ya da nakliye ambalajı – taşıma/nakliye esnasında oluşabilecek fiziksel hasarları önlemek için bir dizi satış biriminin ya da ikincil ambalajların taşınmasını/nakliyesini kolaylaştırmak amacıyla kullanır (Örneğin, oluklu mukavva kutu). Birim yük – Yükleme/boşaltma işlemleri için birden fazla dağıtım ambalajının bir araya gelerek oluşturduğu ambalaj grubuna birim yük denir (Örneğin, palet üzerinde streç filmle yeniden ambalajlanmış birim). Fonksiyonelliğin yanı sıra, bir ambalaj genellikle belirlenen varış noktasına göre de tanımlanır.Tüketici ambalajı – ticari bir satış noktasından son olarak tüketiciye bir satış birimi olarak ulaşan ambalajdır.

———————————————————————————————————————————————————–

Plastik ambalaj petrol rafinelerinden çıkan çeşitli ürünlerin petrokimya tesislerinde işlenmesi ile elde edilir. Dünyada üretilen toplam petrolün sadece % 4'ü plastik üretimi için kullanılmaktadır. Plastik üretiminde kullanılan bu %4 oranının ise sadece %3'ü plastik ambalaj üretiminde kullanılmaktadır. Plastikler hem daha az malzeme ile daha çok ambalaj üretilebileceği için, hem de şekil verme kolaylığından dolayı sektörde daha da tercih edilebilir bir hale gelmiştir.

Plastiklerin ambalaj uygulamalarında kullanılmaya II. Dünya Savaşı'ndan sonra başlanmıştır.1950'li yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlayan plastik ambalajlar 1970'den günümüze gelinen dönemde ise artarak ivme kazanmıştır.

Pet (Polietilen teraftalat) Ambalajlar

Polyester ailesine ait termoplastik bir malzemedir. Isıl işlenmesine bağlı olarak, amorf (şeffaf) ve yarı-kristal (opak ve beyaz) malzeme olarak mevcuttur. En önemli kullanım avantajı, tamamen geri dönüşebilir olmasıdır

PET kalınlığına bağlı olarak yarı-rijit (yarı-sert) ve rijit (sert) olabilir. Çok hafiftir. İyi bir gaz ve nem bariyeri olarak kullanılır. Serttir ve darbeye karşı dayanıklıdır. Doğal olarak renksiz ve şeffaftır. İnce film olarak üretildiğinde, PET sıklıkla alüminyum ile kaplanır; opak bir hale gelir. PET şişeler, mükemmel bariyer malzemesi olup, özellikle meşrubatlar için çok yaygın kullanım alanı vardır. Çeşitli boyutlarda içme suyu, gazlı içecekler, meyve suyu ve bitkisel yağ şişeleri, fıstık yağı kavanozu, mikro dalga gıda tepsisi örtüsü, salata kapları PET plastiğinden yapılmaktadır. Son yıllarda levha uygulamaları da artmaktadır.

Fiber veya cam partikül dolgulu olduğunda, kayda değer bir şekilde sert ve daha uzun ömürlü bir hal alır. PET, 1941 yılında Calico Printer's Ortaklığı tarafından Manchester'da patentlenmiştir. PET şişe ise 1973 yılında patentlenmiştir.

PVC (PoliVinil Klorür) Ambalajlar

Sert ve esnek olarak iki tür PVC malzemesi vardır. Bitkisel yağlar ve şampuan şişeleri, çamaşır suyu ve şeffaf sıvı deterjan kapları, sıvı motor yağı şişeleri, yapay deriler, pencere temizleme ürünleri, taze et kapları, ketçap şişeleri, yumuşak oyuncaklar, elektriksel yalıtımlar, çatı malzemeleri, borular ve pencere çerçevesi malzemeleri PVC'den yapılmaktadır.

Polivinil klorür ilk olarak 19. yüzyılda iki farklı halde, 1835'te Henri Victor Regnault ve 1872'de Eugen Baumann tarafından kaza eseri keşfedilmiştir. 20. yüzyılın başlarında, Rus kimyacı Ivan Ostromislensky ve Fritz Klatte Alman kimya şirketi Griesheim-Elektron ile PVC'yi ticari ürünlerde denemiştir, fakat katı halde işlem görme zorlukları ve polimerin gevrekliği çabaları durdurmuştur.

1926'da, B.F. Goodrich şirketinden Waldo Semon PVC'yi farklı katkı maddeleri ile karıştırıp, plastikleştirme metodu geliştirmiştir. Bu sonuç, daha esnek ve daha kolay işlenebilir malzemeyi vermiş ve ticari alandaki yaygın kullanım bundan yakın bir zaman sonra başarılmıştır.

PP (PoliPropilen) Ambalajlar

Kimyasal maddelere, ısıya ve aşırı yorulmaya dayanıklı bir maddedir. Orta sertliğe ve parlaklığa sahip plastiklerdir. Margarin tüpleri, ketçap şişeleri, çubuk, başlıklar, cips ve bisküvi için poşetler, mikrodalga yiyecek tepsileri, ilaç şişeleri, yoğurt kapları, sandalyeler, bavullar, halı yapma, halat ve bazı kaplar ile kapaklar polipropilen plastiklerden yapılmaktadır. Ambalaj yapımında kullanılan plastiklerin en düşük yoğunluklu olanıdır.

Rijit ve köpük olabilir, Çok yönlü ve amaçlı kullanılan bir plastiktir. Oldukça sert, kırılgan ve parlak bir plastiktir. Nispeten düşük erime noktasına sahip çok pahalı olmayan bir reçinedir. Koruyucu ambalaj, yumurta kartonları, soğutucular, tepsiler, fast-food ambalaj kapları, kahve kapları, yoğurt kapları, video ve ses kaset kapları, çatal ve bıçak takımı, su bardağı, kapaklar, küçük botlar ve köpek kapları polistiren plastiklerden yapılmaktadır.

PE (PoliEtilen) Ambalajlar

Evlerimizde en çok kullandığımız plastik türüdür. Çamaşır suyu, deterjan ve şampuan şişeleri, motor yağı şişeleri, çöp torbaları gibi birçok kullanım alanı vardır. Geri dönüştürülmüş PE' den deterjan şişeleri, çöp kutuları ve benzeri ürünler yapılır.

HDPE (Yüksek Yoğunluklu Polietilen)

Oldukça sağlam ve ekonomik bir malzemedir. Doğal olarak süt rengi görünümündedir. Bu nedenle berraklığın önemli olduğu ürünlerde kullanılmaz. En çok kullanılan plastiklerden biridir. Düşük maliyetli, kolay şekillenebilmesi ve kırılmaya dayanıklı olması nedeni ile geniş bir kullanım alanına sahiptir. Plastik tüpler, atık torbaları, kâseler, kablo yalıtımları, kovalar, ince taşıyıcı torbalar ile süt, su, meyve suları, sıvı deterjanlar, motor yağları, çamaşır suları, şampuanlar, parfüm ve losyon kapları HDPE den yapılmaktadır.
LPDE (Düşük Yoğunluklu Polietilen)

PC (Polikarbonat) Ambalajlar

İşlenmesi, kalıplanması, ısıl olarak şekillendirilmesi kolaydır, bu tip plastikler modern imalat sektöründe çok geniş kullanım alanı olan plastiklerdir. Polikarbonat çok dayanıklı bir malzemedir, kurşungeçirmez cam yapımında kullanılır. Ayrıca bu polimer oldukça şeffaf ve ışığı geçiren bir yapıdadır. Birçok cam türünden daha iyi ışık geçirgenlik karakteristiğine sahiptir. Evlerimizde kullandığımız damacana ismini verdiğimiz şişeler ve biberonlar da yine polikarbonat malzemesinden üretilirler. Darbelere karşı dayanıklı olması bu malzemenin en iyi özelliğidir.

Kaynak : ASD den alıntıdır…

————————————————————————————————————————————————————————

PP/EVOH/PP/PE antifoglu filmler BAR1

Bu filmler yuksek gaz bariyeri ve nem bariyeri içermektedir.evoh günümüzde kullanılan en yüksek bariyer hammaddedir.termoform filmleri,kolay açıır filmler ve bariyerli vakum torbalar için çok idealdir.ozgul agırlıgınınn 0,92 olmasından sebep dıger barıyer filmlere gore hemde oldukça ucuzdur.pp li evoh filmler vakum torba da ve kolay açılır termoform filmlerde ozgul agirliginin düşük olması sebebiyle maliyetleri çok düşürür.ithal ettigimiz evoh lu filmlerin en bbüyükuuk ozelligi yuksek transparan olmasidir.Şierketimizin sektöre getirdiği enbüyük hizmet nem bariyerli , yüksek gaz bariyerli, antifoglu 48 micron 44gr/mt ozgur agırlıklı bariyer filmlerdir.bu yüksekgaz bariyerli ve nem bariyerli filmler vakum torba kolay acılır filmler ve termoform filmlerin imalatında cok güclü hammaddelerdir.BAR1 inen onde gelen özelliği otoklav olması yani pastorizasyon yapıla bilmesidir.Diğer onde giden özelliği ise şeffaflığıdır.bu filmler vakum torbası imalatçılarının vazgeçilmez ensturumanlarıdır.bu filmler vakum torbası imalatcılarının vaz geçilmez ensturmanlarıdır.Termoform makinalı kullanıcıları en cok bu film tercih etmelerinin en büyük sebebi antifoglu olamsı ve metre kare agırlıgının 44gr olmasıdır.termoform makinalari icin cok yuksek performansli bir üründür . mükemmel bir vakum torba enstrüman idir.vakum ambalajlarının en buyuk ozelliği polyamit veya evohlu olmasından kaynaklanmaktadır.vakum makinalari vakum torbalarının kullanim kabiliyetleri ne gore yapılır.bazı makınalar ın vakum yapma kapasıtesı yuksekdır ama yeterınce ınce vakum torbalarını kullanamazlar.bazı makınaların vakum torbaları kapama kabiliyetleriyuksekoldugu ıcın onlar 48 mıc. kalınlıga kadar vakum torbalarını kapaya bilir .termoform filmlerini kullanabilir.

POLYAMİDE FİLMLER

Polyamit hammaddeler cok cesitlidir.vakum torba ve kolay acilir termoform filmlerde naylon 6 kullanilmaktadir.Hatta monolayer, polyamid filmleri gazlara bariyer (oksijen, karbon dioxid) vardır.vakum torba imalatçılarının başlıca ana hammaddesidir. .Polyamide filmlerin kullanım yerleri.Bariyerli vakum torbaları,bariyer li filmler,bariyerli kolay açılır filmler,termoform filmlerdir.Ancak, poliamid bariyer film gösterileri EVOH göre biraz daha düşüktür. EVOH gibi, PA su buharı geçirgendir.Poliamid bir yüksek erime noktalı ve bir çok iyi thermoformability sayesinde mükemmel bir termal stabiliteye sahiptir. Bu 140 ° C ye sıcaklıkta buhar dayanır.Polyamid filmler de aşınmaya ve darbelere iyi bir dirence sahiptir.Ana uygulamalar vakum paketleme, işlenmiş et, balık ve peynir yufka ,kuruyemiş, arı keki ,yaz meyve ve sebzeler vardır.vakum torbası için ideal bir üründür. Pape filmler in gaz salimi vakum torbalarda koyulan urune gor 3hafta ile 8 hafta arasinda değişmektedir. Vakum torba ve bariyer film icin çok iyi bir dirence sahiptir.termoform makinalari icin cok uygun bir enstrüman dir. vakum torbalarının filmleri termoform maıkalarının ust filmlerindede kullanılabilir.

PE / PA: Boru filmi

 • Boru polietilen polyamid filmi,
 • Çok iyi gazlar ve aroma bariyeri
 • mükemmel mekanik özelliklere
 • vakum ve basınç dayanıklı torbalar uygulama için
 • fullfilled tüm gıda, farmakope ve sanayi gereksinimleri
 • Sızdırmazlık özellikleri adapte edilebilir
 • 1400 mm Genişlik 450
 • 30-200 mikron kalınlıkta
 • Sadece LFT mevcuttur.Bu karisim ile uretilen vakum torbalari
 • Dusuk bariyerlidir..pa pe filmlerden yuksek bariyerli vakum torba ve termoform film urekmek mümkün polyamiti yuksek bariyerli kullanmak vasitasi ile mümkün. Yuksek bariyerli filmler termoform ve vakum torbaları içi n üretilir.kolay acılır filmlerde düşük bariyerli veya yüksek bariyerli üretmek mumkun.. vakum torba ları artık termoform filmlerden yuksek naylon 66 dan uretiyoruz.

PE / PA: SWS

 • Düz polietilen polyamid filmi
 • Yüksek delinme direnci
 • Yüksek hat hızlarında
 • Geniş ısıl yapışma aralığı
 • Yüksek düşme testi direnci
 • İyi işlenebilirlik
 • Vakum torbalar ve gıda için ambalaj
 • 2350 mm kadar genişliği kalınlığına bağlı olarak
 • 250 mikron kadar Kalınlığı
 • SWS mevcuttur sadece
 • Sertifikalı BRC IoP
 • orta seviyeli bariyer polimeridir.vakum torbası termoform film, kolay açılır film olarak kullanılır.vakum torbası nın vazgecilmez polımerıdır..bariyer filmleri güçlendirmek için bu polyamid filmleri gazlara bariyer okarak kullanılır.vakum torbası nın vazgecilmez polımerıdır. Vakum torba ve bariyer filmleri güçlendirmek için bu polimeri değişik katkilarla zengin hale getirmek gerek ir.

PE PA PE :

 • Polietilen polyamid polietilen film
 • İyi gazlar ve aroma bariyeri
 • Uygun sızdırmazlık kapasiteleri
 • İyi mekanik direnç.
 • Yüksek ısı direnci
 • Gıda için laminasyon ve çuval astar kullanılır
 • 30 ile 200 mikron kalınlık
 • 300 1850 mm Genişlik
 • LFT, SWS, CFS mevcuttur
 • Bariyerli vakum torbalarının vazgeçilmez filmidir.termoforma uygun olarak kabul edilir.kolay acilir film olarak kullanilamaz.vakum torba için de geçerli bir adres dir . bariyerili vakum torbayı sektöre kazandırdık ve bu yüzden de çok Ekonomik fiyatlarla satışa sunuldu. bariyer filmde bu sene daha iyi pp evoh lu filmlerin en son teknoloji ürünü olan film leri vakum torba üretiyoruz. sabit yapıştırma imkanını saglıyoruz. Bu nedenle bizim ürünleri mizin cok kullanılıyor.
 • PA / EVOH / PE bir Koekstrüzyonlu filmi PA / EVOH / PE olduğunufilmlerinde kullanılabilir. Poliamid gaz için iyi bir bariyer ulaşır sağlar, bu da mükemmel mekanik özellikler sağlar. PE mükemmel mastik ise EVOH mükemmel bir gaz bariyer. Bu, gıda, ilaç ya da endüstriyel uygulama akum torbalarda ve termoform bir laminasyon filmi olarak ya da torba endüstrisinde kullanılabilir.v
 • İyi gazlar ve aroma bariyeri
 • İyi sızdırmazlık kapasiteleri
 • Pvc pe termoform filmlerin yapışma özelliği
 • İyi mekanik dayanım
 • Yüksek delinme direnci
 • Yüksek ısı direnci
 • Yüksek bariyer
 • 750 kadar 1400 mm genişliğe
 • Pa pe polimeri vakum torbada cok büyük performans gostersede rermoform filmlerde ve kolay acilir.filmlerde okadar basarili degildir
 • kalınlığı 70 ve 130 mikron

Uygulamalar: Bu filmi büyük ölçüde sosis, pişmemiş ekmek, köfte sarma için kullanılır. PA teşekkürler, bu aşınmaya karşı iyi bir dirence sahiptir.evoh lu polyamid polietilen film ler bariyerli vakum torbası için ideal bir üründür. Pp kaplara sabit yapisma ve kolay acilir filmlere uygun bir yapıya sahip dir . polyamide vakum torbaları aliminyumlu malzeme kullanımı konusunda cok uygun bir biçimde katılım gösterir.

BOPP FİLMLER:

Piyasalarda bopp filmler ismiyle adlandırılan pp kaplara yapışan filimlerdir.BOPP FİLM lerde cok fazla varyasyon yapılmaktadır.

1:İthal kolay açılır Bopp filmler:bu filmler 7 katlı evohlu bariyer film lerdir.

2:Yerli imal kolay açılır Boppfilmler:bu filmler antifoglu fakat düşük bariyerli filmlerdir.

3:Sabit yapışan BOPP filmler:

4:Sabit yapışma düşük bariyerli BOPP filmler:

5:Sabit yapışma orta bariyerli Bopp filmler:

6:sabit yapışma yüksek bariyerli BOPP filmler:

Bazı
Referanslarımız